Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

Powiatowa Konferencja o pieczy zastępczej

Email Drukuj PDF

O wyzwaniach stojących przed rodzinami zastępczymi oraz o trudnościach w wychowaniu i opiece nad dzieckiem dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach w budynku Muzeum Regionalnego „Dom Grecki”  w Myślenicach pod hasłem: „Wymagać i wspierać”.

Zaproszenie na konferencję przyjęły rodziny zastępcze, a także przedstawiciele instytucji zajmujących się szeroko pojętym  obszarem pieczy zastępczej, których przywitał, rozpoczynając spotkanie, dyrektor PCPR - Piotr Gofroń, podkreślając ogromną rolę rodzicielstwa zastępczego dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Największym skarbem człowieka jest dziecko. Okazuje się jednak, że nie dla każdego. Coraz częściej słyszymy zarówno w mediach jak i wokół nas o tym, że dzieci są porzucane lub krzywdzone przez dorosłych. Co zrobić
z dzieckiem, które trzeba odseparować od jego najbliższych krewnych ? Najlepszym miejscem w takiej sytuacji jest rodzina adopcyjna lub rodzinna opieka zastępcza.

Rodzice zastępczy muszą mieć w sobie ogromne pokłady miłości  i cierpliwości, aby stworzyć dom, który jest marzeniem bardzo wielu opuszczonych, samotnych czy zaniedbanych dzieci. Takich rodzin w naszym powiecie jest aktualnie 35 – podkreślił.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał wicestarosta myślenicki Tomasz Suś. Dzisiejsza konferencja przypada w Dzień Matki, a już za parę dni, bo 30 maja obchodzić będziemy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Rodzina jest wartością nadrzędną, nadającą sens naszemu życiu. Rodzicielstwo zastępcze to jedna z najpiękniejszych misji, ale również praca. Rodziny zastępcze powinny stać się dla dziecka azylem, w którym dziecko będzie mieć możliwość otrząsnąć się z traumy wyniesionej z domu, odbudować poczucie własnej wartości i na tyle się uspołecznić, by móc funkcjonować, jako obywatel i po prostu odpowiedzialny człowiek w dorosłym życiu – powiedział.

Na początku spotkania specjalne podziękowania  rodzinom zastępczym za ich zaangażowanie, trud i pracę włożoną w wychowanie i opiekę nad dziećmi wręczył wicestarosta Tomasz Suś wspólnie dyrektorem PCPR Piotrem Gofroniem i z Grażyną Murzyn, z-cą dyrektora PCPR.

Konferencję szkoleniową poprowadziła Beata Dąbrowska,. socjolog, psychoterapeuta, trener – superwizor Wideotreningu Komunikacji, terapeuta TSR, zajmując się również psychoterapią par i rodzin, prowadząca warsztaty dla rodziców, coaching rodzicielski, superwizje zespołów.

Celem konferencji  było przede wszystkim przekazanie wiedzy na temat metod wychowania dzieci i młodzieży, szczególnie tych, które przebywają w pieczy zastępczej. Pani Beata Dąbrowska  przedstawiła najbardziej sprawdzone metody pracy z dzieckiem: jak budować  pozytywne relacje w rodzinie, jak spędzać czas z dzieckiem, jak słuchać naszych podopiecznych, aby móc wspólnie  z nimi rozwiązywać różne problemy.

Pamiętajmy o cechach zdrowego systemu rodzinnego, w którym wszyscy członkowie rodziny mogą wyrażać swoje spostrzeżenia, uczucia, myśli, pragnienia i fantazje. Dobry rodzic dla swego dziecka powinien być opiekunem, doradcą i najlepszym Przyjacielem, powinien znać jego potrzeby - dodała.

Seminarium zorganizowane przez PCPR w Myślenicach  odbyło się w ramach obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego przy współfinansowaniu z projektu Fenix-Na skrzydłach aktywności.

Oprac. WSPiFE

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1