Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Realizowane zadania

Realizowane zadania

Email Drukuj PDF

DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ - POMOC INSTYTUCJONALNA

W razie niemożności zapewnienia usług opiekuńczych i pielęgnacyjnych w miejscu zamieszkania przez rodzinę i gminę, osoba wymagająca całodobowej opieki może ubiegać się o skierowanie do domu opieki społecznej.

Na terenie Powiatu Myślenickiego funkcjonują trzy domy pomocy społecznej, w których zorganizowana jest opieka dla osób:

  • przewlekle somatycznie chorych oraz w podeszłym wieku (Pcim),
  • dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie (Harbutowice),
  • przewlekle psychicznie chorych (Trzemeśnia).

Domy pomocy społecznej działają na podstawie statutów, które określają typ domu i szczegółowe zasady funkcjonowania.

Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę mieszkańca domu za jego pobyt w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy właściwej dla tej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej.

Decyzję o umieszczeniu w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy prowadzącej dom pomocy społecznej lub starosta powiatu prowadzącego dom pomocy społecznej.

Mieszkaniec pokrywa koszty pobytu w domu pomocy społecznej zgodnie z zasadami określonymi w Ustawie o pomocy społecznej.

Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca, z zastrzeżeniem iż spełnia on wymagane standardy.

Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:

  1. mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
  2. małżonek, zstępni przed wstępnymi,
  3. gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej
    • przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.

Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:

  1. mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu;
  2. małżonek, zstępni przed wstępnymi – zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust. 2:
    • w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium,
    • w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie;
  3. gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej – w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2.

POMOC UCHODŹCOM

Cudzoziemcowi, któremu nadano w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, udziela się pomocy mającej na celu wspieranie jego integracji.

Pomocy udziela się w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy i obejmuje ona:

  • Świadczenia pieniężne na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego. Wysokość świadczenia przez pierwsze sześć miesięcy wynosi 1450 zł, w kolejnych sześciu miesiącach 1305 zł
  • Opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne.
  • Specjalistyczne poradnictwo socjalne, wspierające proces integracji.

Powyższą pomoc realizuje się w ramach indywidualnego programu integracji, uzgodnionego pomiędzy kierownikiem powiatowego centrum pomocy rodzinie, a uchodźcą. W programie określa się wysokość, zakres i formy pomocy, w zależności od indywidualnej sytuacji życiowej uchodźcy i jego rodziny, oraz przyjęte przez nich zobowiązania.

POMOC OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM

Do zadań realizowanych przez powiat z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, finansowanych ze środków PFRON należą:

  1. Udzielanie osobom niepełnosprawnym pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej.
  2. Umarzanie pożyczek udzielanych osobom niepełnosprawnym.
  3. Udzielanie dofinansowania w wysokości 50% oprocentowania kredytów bankowych zaciągniętych przez osoby niepełnosprawne na kontynuowanie działalności gospodarczej albo prowadzenie własnego lub dzierżawionego gospodarstwa rolnego.
  4. Dokonywanie zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na organizację nowych lub przystosowanie istniejących stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych bezrobotnych lub poszukujących pracy i nie pozostających w zatrudnieniu, skierowanych do pracy przez powiatowy urząd pracy.
  5. Dokonywanie zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę zatrudniającego do 24 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, na wynagrodzenia osób niepełnosprawnych, zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, skierowanych do pracy przez powiatowy urząd pracy oraz składek na ubezpieczenie społeczne od tych wynagrodzeń.
  6. Dokonywanie zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na wynagrodzenia osób niepełnosprawnych bezrobotnych lub poszukujących pracy i nie pozostających w zatrudnieniu skierowanych do pracy przez powiatowy urząd pracy oraz składki na ubezpieczenie społeczne od tych wynagrodzeń.
  7. Dokonywanie zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na szkolenia zatrudnionych osób niepełnosprawnych.
  8. Finansowanie kosztów szkoleń osób niepełnosprawnych.
  9. Do tego pkt. Realizatorem jest PUP

  10. Dofinansowanie udziału osób niepełnosprawnych w turnusach rehabilitacyjnych.
  11. Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, urbanistycznych i w komunikowaniu się, realizowane na wniosek indywidualnych osób niepełnosprawnych.
  12. Tworzenie i dofinansowanie warsztatów terapii zajęciowej.
  13. Poradnictwo i doradztwo dla osób niepełnosprawnych.
  14. Opracowywanie i przedstawianie planów zadań oraz sprawozdań z wykorzystania środków wraz z wnioskiem o ich zapotrzebowanie.
  15. Współpraca z organami administracji rządowej i samorządowej oraz organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.
  16. Realizacja innych zadań zleconych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.